Topbaş’ın projesiydi! Türkiye’de ilk olacaktı tarihe karıştı

Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk havaray projesi olarak hayatını kaybeden eski İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından gündeme getirilen Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı’nın imar planları 2015 yılında İBB Meclisi’nde kabul edilmişti.

15 kilometre uzunluğunda 17 istasyondan oluşan havaray projesi, Topbaş’ın istifasının ardından yerine gelen eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından 2017 yılında iptal edilmişti.

Uysal, projeye vatandaşların ve ilçe belediyelerinin itirazları olduğunu belirterek, “Onu iptal edip yerine metro ve raylı sistem yani Sefaköy’den Halkalı’ya kadar metro ile oradan devamında da raylı sistem ile en kısa zamanda planlayıp yapacağız” demişti.

Aynı yıl düzenlenen ve Alarko Holding’in kazandığı yapım ihalesi de projede revizyon yapılacağı gerekçesi ile iptal edilmişti. Projenin iptal edilmesine karşın imar planlarında hala duruyordu.

RAYLI SİSTEMLER DAİRE BAŞKANLIĞINDAN GÖRÜŞ ALINDI

2019 yılında Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasının ardından yeni yönetim iptal edilen projenin imar planları için 2021 yılında teklif hazırladı.

Ulaşım ihtiyacına yönelik olarak İstanbul genelinde öncelikle yapılması planlanan diğer hatlara ağırlık verilmek üzere havaray hattının yapımından vazgeçildiği belirtilerek, havaray güzergahının iptaline ilişkin imar planı değişikliğinin onaylanması istenmişti.

İBB Meclisi’nde 2022 yılında gündeme alınan hattın imar planlarının iptaline ilişkin teklif, Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’ndan görüş alınması için iade edildi. Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, iptali uygun buldu.

İMAR PLANLARINDA DA ÇIKARILDI

Teklif, daire başkanlığının görüşü ile birlikte karar alınmak üzere İBB Meclisi’nin 14 Mayıs 2024 tarihli oturumunda tekrar gündeme geldi. İptal edilen projesinin imar planlarında çıkarılması teklifi CHP’li üyelerin oyları ile kabul edildi.

AKP grubu, eski AKP’li İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın iptal ettiği projenin planlardan çıkarılmasına katılmadı ve “hayır” oyu kullandı. Oyçokluğu ile kabul edilen karar ile 2015 yılından beri gündemde olan havaray projesi tamamen rafa kalkmış oldu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir