İngiltere, Başbakan Rishi Sunak’ın Ayakkabısına Kafayı Taktı

İngiltere’nin zengin Başbakanı Rishi Sunak, son bir söyleşide giyim tercihleriyle dikkat çekti ve eleştiri bombardımanına maruz kaldı. Kumaş pantolonunun altına Adidas’ın Samba model ayakkabılarını giymesi, özellikle sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Sunak, Downing Street’te verdiği röportajda kravatsız ve ceketsiz çıktı, bu da alışılmadık bir görüntüydü. Düz beyaz gömlek ve pantolonuyla, resmiyet beklentilerine tam olarak uymadı. Belki de boydan görüneceğini düşünmediği için spor ayakkabı tercih etti, ancak bu tercih pek çok kişi tarafından olumsuz bulundu.

Adidas’ın Samba modelini tercih eden Başbakan, röportajın yayımlanmasından kısa bir süre sonra eleştirilere maruz kaldı. İngilizler, Sunak’ın bu görüntüsünün itibarını zedelediğini düşündü ve özellikle ayakkabı seçimi konusunda sert eleştiriler yaptılar. Sunak, bu eleştirilere karşı ayakkabı tutkunlarından özür diledi ve Adidas spor ayakkabılarını uzun yıllardır tercih ettiğini ve markaya olan tutkusunu dile getirdi.

İngilizler Sunak’ın bu görüntüsünün “itibar zedeleyici” ve “rüküş” olduğunu düşünüyordu. Sunak bu eleştirilere hak vermiş olacak ki kendisini ayakkabılarıyla ilgili açıklama yapmak zorunda hissetti.
Rüküş bulunan lacivert pantolon, beyaz gömlek ve bir çift siyah çorapla kombinlediği Adidas Samba için ayakkabının tutkunlarından özür diledi.

Başbakan Alman spor giyim markasını “uzun yıllardır” tercih ettiğini ve markanın “tutkunu” olduğunu söyledi.

BBC Radyosuna konuşan Sunak şunları söyledi:

“Samba hayranlarından içtenlikle özür diliyorum. Ancak kendimi savunmam gerekirse uzun yıllardır Samba da dahil Adidas spor ayakkabısı giydiğimi söyleyebilirim.
İlk çiftini yıllar önce ağabeyim almıştı. O zamandan beri hep alırım. Yani uzun zamandır bu ayakkabıların tutkunuyum.”

‘KENDİSİNİ GENÇ GÖSTERMEK İÇİN…’

İngiliz GQ dergisi “Rishi Sunak’ın kendisini genç ve havalı göstermek için” bu dünyaca ünlü modeli o kombiniyle mahvettiğini yazdı.

İngiliz medyası bununla da yetinmeyip bir ayakkabı tarihçisiyle görüştü. Sunak’ın gündem olan kombini için görüş istenen ayakkabı tarihçisi Elizabeth Semmelhack Times’a bunun bir klasik haline gelen retro ayakkabı model için “ölüm habercisi” olduğunu söyledi.

‘BENİ EĞLENDİRİYOR’

Tartışma ve eleştirileri yakından takip ettiğini söyleyen İngiltere Başbakanı pantolonunun kısa boyu için de “Ne giydiğime bu kadar odaklanılması ilgimi çekiyor ve eğlendiriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir